Yargıtay eve geç giden kocayı kusurlu buldu

yargitay-bina-300x169.jpg

Yargıtay, eve geç saatlerde gelen, evle ilgilenmeyen ve evinin ihtiyaçlarını karşılamayan kocayı tam kusurlu buldu.

Geçimsizlik yaşayan genç çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme kadının davasını kabul edince, bu kez karşı taraf maddi tazminata ve tedbir nafakasına hükmedilmesine yönelik kararı temyiz etti.

İtirazı değerlendiren Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, eve geç giden kocanın tam kusurlu olduğuna hükmederek rahatsızlanan eşi hastaneye götürmeyen kocanın da tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

‘EVİYLE VE EŞİYLE İLGİLENMEDİ’

Kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Eve geç saatlerde gelme, eviyle ilgilenmeme ve evinin ihtiyaçlarını karşılamama şeklindeki kusurlu davranışları nedeniyle boşanmaya sebebiyet veren olaylarda davacı-karşı davalı erkeğin tam kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. Mahkeme ve bölge adliye mahkemesi davacı-karşı davalı erkeğin gerçekleşen bu kusurlu davranışlarının kadının kişilik haklarına saldırı niteliğinde olmadığına hükmetmiştir.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dEve sarhoş gelen eşe Yargıtay’dan kötü haber​

    dYargıtay kararı: Erkeğin güven sarsıcı davranışları kadına yüklenemez​


Ancak dosya çerçevesinde toplanan delillerden, davacı-karşı davalı erkeğin gece hastalanan eşini hastaneye götürmediği, kadını bir akrabasının hastaneye götürdüğü, bu suretle eviyle ve eşiyle ilgilenmediği anlaşılmaktadır. Davacı-karşı davalı erkeğin kabul edilen bu kusurlu davranışı kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. O halde davalı-karşı davacı kadın yararına manevi tazminat kabulüne karar verilecek yerde, yazılı şekilde talebin reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.”
 
Üst