Neler yeni

Sancar: Barışın kilidini Kürt sorununun demokratik çözümü açar

mithat-sancar-1-300x178.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu ülkede değişim büyük barış ile gelir. Büyük barışın kilidini açacak şey Kürt sorununda demokratik çözümdür” dedi. Sancar muhalefet partilerine de ‘ürkek davranma’ mesajı verdi: “Kürt sorununda demokratik çözüm konusunda inandırıcı tutarlı herhangi bir program önüne koymadan toplumu değişime ikna etmeden istediğinizin sonuçlara varamazsınız. Yani kuru değişim mesajlarıyla, teknik programlarla, ürkek mesajlarla bu kadar ağır sorunları çözemezsiniz.”

HDP’nin Malatya İl Örgütü 4’üncü Olağan Kongresi’nde konuşan Mithat Sancar, iktidarın “savaş ve düşmanlık” politikası yürüttüğünü söyledi.

“İktidarı göndermeye kararlıysak önce savaş politikalarının tamamına karşı çıkmak zorundayız. Eğer savaş politikalarını çökertirsek, bu iktidarı da göndeririz” diyen Sancar, “Biz güçlü demokrasi, kalıcı barış, eşit yurttaşlık ve adalet temelinde 3’üncü Yolu’muzu kurduk, büyütüyoruz” ifadelerini kullandı.

İSİM VERMEDEN SOYLU’YA YANIT VERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Kürtler HDP’yi sevmiyor” sözlerine isim vermeden değinen Sancar, şunları söyledi:

“Bunları burada anmak bile gereksiz ama hani birileri ‘Kürtler HDP’yi sevmiyor’ diyordu. Öyle bir gür cevap verdi ki milyonlar, kimin neyi sevdiğini dünya alem gördü. Dünya alem kim barışı, kim gerçek özgürlüğü eşitliği istiyor meydanlarda gördü. Kürt sorununa demokratik çözüm için iktidara güçlü bir mesaj verdi. ‘Ne kadar saldırırsan saldır, HDP’yi ne kadar kuşatmaya çalışırsan çalış, savaş politikalarında ne kadar ısrar edersen et biz buradayız’ dedi. ‘Buradayız, barış ve eşitlik istiyoruz’, milyonların söylediği buydu.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSancar: Siyasi mühendislik hesapları işe yaramayacak​

    dSancar: Muhalefet mesele HDP olunca hukuk varmış gibi davranıyor​


MUHALEFETE ‘CESUR OL’ MESAJI

Newroz meydanının iktidar dışında muhalefet partilerine de bir mesaj olduğunu belirten Sancar, bunu şöyle aktardı:

“‘Ürkek davranmayın, değişim istiyorsanız cesur olun.’ Bu ülkede değişim büyük barış ile gelir. Büyük barışın kilidini açacak şey Kürt sorununda demokratik çözümdür. Kürt sorununda demokratik çözüm konusunda inandırıcı tutarlı herhangi bir program önüne koymadan toplumu değişime ikna etmeden istediğinizin sonuçlara varamazsınız. Yani kuru değişim mesajlarıyla, teknik programlarla, ürkek mesajlarla bu kadar ağır sorunları çözemezsiniz.

O nedenle eğer değişim istiyorsak, ki biz istiyoruz, halklar istiyor, demokratik dönüşüm ve büyük barış istiyorsak şimdi HDP zamanıdır. Şimdi HDP’nin yürüttüğü 3’üncü Yolu büyütme zamanıdır. Bu irade ve kararlılığı, inandırıcı, tutarlı politikaları kimse görmezden gelemez. Gerçekten bu ülkede Alevi-Sünni düşmanlığını körükleyenlere ‘dur’ diyecek, Kürt sorununda zulmü, cezaevlerinde zorbalığı sürdürecek her türlü anlayışı durduracak güç sizlersiniz. Sizlerin ayakta tuttuğu HDP’dir, HDP’nin birlikte yürüdüğü demokrasi güçleridir. Alternatif vardır, bu alternatifi hayata geçirecek güç de imkan da vardır.”
 
Üst