Neler yeni

Mehmet Aydın, el konulan mal varlıklarının iadesini istedi

Kamuoyunda ‘Tosuncuk’ lakabıyla bilinen Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dört sayfalık yazılı savunmasını sundu.

‘EĞER FIRSAT VERİLİRSE…’

Aydın savunmasında “Eğer bana fırsat verilirse tüm müştekilerin zararlarını el konulan mal varlıklarımdan karşılamak isterim” dedi. Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 2’si firari 20 sanığın yargılanması avukat beyanlarıyla sürüyor.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Aydın, tutuksuz sanıklar Niyazi Karakoç, Cafer Çolak ve Koray Hasgül ile bir müşteki katıldı. Duruşmada, sanıklar ile müştekilerin avukatları da hazır bulundu.

TOSUNCUK: YAPTIĞIM TİCARETTİR

Duruşmada savunmasını okuyan Aydın, yaptığının “ticaret” olduğunu savunarak, suç örgütü kurduğu iddiasının asılsız olduğunu ifade etti. Hiçbir çalışanına kanun dışı talimatta bulunmadığını anlatan Aydın, Türkiye’de el konulan mallarının müştekilerin zararlarını karşıladığını, kendisine imkan verilirse zararları ödeyebileceğini, bu nedenle mağduriyetleri gidermek için Türkiye’de el konulan mal varlıklarının iadesini talep ettiğini söyledi.

‘NE OLMUŞTU?’

Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen ve gelir getirme vaadiyle çok sayıda vatandaşın mağdur olmasına yol açtığı belirtilen sistemin kurucusu olan ve 2 yıldan fazla süre firari bulunan Mehmet Aydın, Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilmişti.

“Tosuncuk” lakabıyla tanınan Aydın, 3 Temmuz’da saat 22.10’da getirildiği İstanbul Havalimanı’nda, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla uçakta gözaltına alınmıştı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dÇiftlik Bank davası: Dolandırırken aleni, yargılarken gizli, ortakları kim?​

    dÇiftlik Bank’ın arkasındaki ‘gücü’ açıkladı: Bakanlar, vekiller, hakimler…​
75 BİN 260 YIL HAPİS CEZASIYLA YARGILANIYOR

Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilen Aydın, 102 mağdurun şikayetçi olması üzerine hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısınca ifade vermiş, ardından çıkarıldığı Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğince “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından tutuklanmıştı. Aydın, 22 bin 580 yıldan, 75 bin 260 yıla kadar hapisle yargılanıyor.
 
Üst