Neler yeni

Marmara Denizi için uyarı: Yeni bir müsilaj patlayabilir

DepoPhotos_17162713-300x200.jpg

Marmara Denizi’nde geçtiğimiz aylarda suyun yüzeyini ve derinlerini saran ve “Deniz Salyası” olarak bilinen müsilaj her ne kadar yüzeyde temizlense de uzmanlardan yeni uyarılar geliyor.

Marmara Denizinde kirliliğe yol açan müsilaj sorununun yok olmadığını söyleyen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Deniz yüzeyi sıcaklıkları arttığı takdirde azot ve fosfor yeterli miktarda var denizde, kirleticiler var halen, deniz şartlarında bir değişiklik olmadığı için yeni bir müsilaj oluşma ihtimali yüksek, yeni bir müsilaj oluşumuyla karşılaşabiliriz” dedi.

Mustafa Sarı, müsilajın yok olmadığını çamur olarak deniz dibine çöktüğünü söyledi.

‘MÜSİLAJDAN KURTULDUK DİYEMİYORUZ’

Müsilajdan kurtulmadığımızı söyleyen Sarı, “Çünkü müsilaj bir sonuç. Küresel iklim değişikliği sonucu artan deniz yüzeyi sıcaklıkları, Marmara Denizi’ni aşırı kirletmemiz, besin elementi açısından çok yüklenmemiz ve deniz şartlarındaki durağanlık. Yani Marmara Denizi’nin orijinal, kararlı ikili akıntı sistemine bağlı olarak ortaya çıkan bir ekolojik felaket. Dolaysıyla bu üç nedenden, üç tetikleyiciden hiçbirisinde bir değişiklik, büyük ölçekli bir değişiklik olmadığı için müsilajdan kurtulduk diyemiyoruz. Nedenler değişmeden sonuçlar değişmez” ifadelerini kullandı.

Deniz yüzeyinde henüz bir müsilaja rastlamadıklarını belirten Sarı, deniz sıcaklığında yaşanacak bir yükselişin müsilaj oluşumunu tetikleyebileceğine dikkat çekti. Marmara Denizi’nde aşırı alg çoğalması olduğuna işaret eden Sarı, şunları söyledi:

“Şu anda memnuniyetle söyleyebiliriz ki deniz yüzeyinde görmediğimiz müsilaj su kolonunda da geçen yılki kadar yok. Ama o geçen yılki müsilaj nereye gitti? Eridi, yok mu oldu, deniz sihirbaz mı? Hayır yok olmadı. Büyük bir kısmı müsilaj çamuru olarak deniz dibine çöktü. Deniz dibinde parçalanma devam ediyor. Bir taraftan oksijen tüketiyor bir taraftan da denize parçalanan organik atıklar yüzünden inorganik besin elementlerini vermeye devam ediyor.

Dolaysıyla şu anda denizde görüş çok düşük. Ben haftalık dalışlarla sürekli olarak takip ediyorum. Tek başıma da yapmıyorum bunu benim bir ekibim var Marmara Denizi’nin çevresinde gönüllü olarak dalışlar yapıyoruz ve sürekli olarak takip ediyoruz. Bu dalışların hepsinde şu anda ortak görüş şu; Aşırı alg çoğalması var.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dMüsilaj gerekçesiyle Marmara Denizi’nde tüm yetki bakanlığa verildi​

    dKirlilik ‘geliyorum’ demiş: Müsilaj 2 yıl önceki TÜBİTAK raporunda​


‘DENİZ SICAKLIĞI ARTTIKÇA YENİ MÜSİLAJ OLUŞUMA İHTİMALİ YÜKSEK’

Denizdeki azot ve fosfor yükünün çok yüksek olduğunu ifade eden Sarı, şöyle devam etti:

“Deniz kıyılarında saçlı makrofitler dediğimiz yani bir çeşit yüksek yapılı deniz bitkisi gibi düşünelim bunu, kıyıdan itibaren 10 metreye kadar bunların yoğunluğu çok fazla, görüş çok düşük ama su sıcaklığı geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 derece kadar daha aşağıda. Yani geçen yıla göre Marmara Denizi 1,5 derece daha soğuk şu anda.

Buna bağlı olarak da henüz çok şükür yoğun bir müsilaj oluşumuyla karşı karşıya değiliz. Ancak deniz yüzeyi sıcaklıkları artığı takdirde azot ve fosfor yeterli miktarda var denizde, kirleticiler var halen, deniz şartlarında bir değişiklik olmadığı için yeni bir müsilaj oluşma ihtimali yüksek, yeni bir müsilaj oluşumuyla karşılaşabiliriz.”
 
Üst