Neler yeni

Kiğı Barajı Heyelanı bir yıl daha bekleyecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Bingöl’de inşa edilen ve büyüklük açısından kendi sınıfında Türkiye’nin dördüncüsü olan Kiğı Barajının İnşaatına 1998 yılında başlandı ve 2018’de 2,4 milyar lira bedelle yapımı tamamlandı ve DSİ tarafından teslim alındı. İşletmesi EÜAŞ’ta olan ve ülke ekonomisine yıllık 220 milyon TL katkı sağlaması beklenen Kiğı Barajının santral binası palyelerinde (şev) 2020 yılının Haziran ayında heyelan meydana geldi.

Heyelan nedeniyle elektrik üretimine ara verilirken, heyelanın önlenmesi amacıyla projelendirme ihalesi yapıldı. Bingöl Kığı Barajı ve HES Santral Kazı Şevlerinde Oluşan Kaymaların Önlenmesi Proje Yapımı Hizmet Alımı işine ait sözleşme, DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ile yüklenici firma Temelsu Uluslararası Mühendislik Hiz. A.Ş. arasında 25 Kasım 2020 tarihinde imzalandı.

Yerel bir gazetecinin olayı basına taşıması üzerine Bingöl Valisi Kadir Ekinci’nin başkanlığında İl Koordinasyon Kurulu yapılmış ve DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’da katılım sağlamıştı.

Kendisine “100 TL’ye alacağınız elektronik bir aletin TSE gereği iki yıl garantisi vardır, 2,4 milyara mal olan Kiğı Barajı’nın santral şevlerinin yıkılması sonucu 11 aydır enerji üretilmiyor, yüklenici firmanın bu konuda bu yapımdan dolayı bir sorumluluğu yok mu?” şeklinde soru soran gazeteciye Dündar “Baraj yapımının gövde bölümünün 15 yıllık garantisi vardır, heyelan nedeniyle çöken santral şevleri, garanti kapsamı dışında olan bir yerdir. İşin sahibi EUAŞ’dir, sorun doğrudur ancak sahada yapılan çalışmalar tamamlandı, işin projesi yapılıyor, 95 milyonluk bir bütçesi onaylandı, bir aya kadar ihale aşamasına gelmesini bekliyoruz” cevabını vermişti.

Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle 2020 yılında TBMM’ne soru önergesi vererek heyelanı meclis gündemine taşımıştı.

Kiğı Barajı santral şevlerinde oluşan heyelana dair tartışmalar devam ederken, 2021 yılının Ekim ayında yerinde yapılan incelemelerde heyelanın önlenmesine dair herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görülmüş olmakla birlikte bölgenin mevsim şartları göz önünde bulundurularak en yakın yapım süresinin 2022 yılı bahar ayları olduğu düşünülmektedir.


Kiğı Barajı ve HES

Kiğı Barajı ve HES Projesi kendi sınıfında Türkiye’nin önde gelen barajları arasındadır. Bingöl ili Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda, Peri Suyu üzerinde, Kil Çekirdekli Kaya Dolgu tipinde, temelden 175 metre yükseklikte, 22,5 milyon m gövde dolgu hacmine sahip, 140 MW kurulu gücünde, yılda 450 milyon KWh enerji üretmek suretiyle yılda 220 milyon lira enerji faydası sağlayan çok önemli bir projedir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/kigi-baraji-heyelani-bir-yil-daha-bekleyecek-1494
 
Üst