Neler yeni

Gine, Rio Tinto'nun Ortak Olduğu Simandou Demir Cevheri Projesini Tekrar Durdurdu

Gine maden bakanı, dahil olan iki şirketin ortak girişim üzerinde anlaşmak için uzatılan son tarihi kaçırmasının ardından Simandou demir madeni projesiyle ilgili faaliyetlerin bir kez daha tamamen askıya alınması emrini verdi.

Yerel haber kuruluşları, Vision Guinee raporlarında, İktidardaki cuntanın bir üyesi olan Maden Bakanı Moussa Magassouba, hem Rio Tinto'nun (ASX, LON: RIO) yan kuruluşu Simfer'in hem de Çin destekli konsorsiyum Winning Consortium Simandou'nun (WCS) bir ortaklık üzerinde çalışmaya "istekli olmadığını" söyledi.

Magassouba, “Şirketlerin çerçeve anlaşma şartlarını uygulama vizyonu ile beklentilerimiz arasında büyük bir farklılık var, Vision Guinee'nin raporuna göre, bu durum sadece üzücü değil, her şeyden önce kabul edilemez" dedi.

Bakan, "Gine Devleti'nin yapma nezaketini gösterdiği önemli tavizlere rağmen, engellemenin her iki şirket tarafından da projenin çıkarlarına zarar verecek şekilde sürdürüldüğü açıktır" diye de ekledi.

Eylül ayında askeri darbeyle iktidara gelen Gine'nin mevcut hükümeti, dev Simandou yatağını kontrol eden şirketlere karşı sabırsızlık gösterdi.

Maden ve ilgili altyapının inşaatını daha önce Mart ayında durdurmuş ve Rio Tinto ve WCS'yi projeyi çevreleyen 670 kilometrelik bir demiryolu ve bir liman da dahil olmak üzere altyapıyı "birlikte geliştirmek" için bir çerçeve anlaşması imzalamaya zorlamıştı.

ZAMAN ÇİZELGESİ: Simandou için savaş

Haziran ayında cunta, şirketlere, bir önceki son tarihin uzatılması olan ortak girişimi kabul etmeleri için 14 gün verdi.

Gineli yetkililer, proje için sıkı bir inşaat zaman çizelgesine uymadıkları takdirde madencileri lisanslarını kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakabilecekleri konusunda daha önce uyarmıştı.

Ülkenin güneydoğusundaki geniş yatak, Rio Tinto'nun 25 yıl önce bir arama ruhsatı almasından bu yana geliştirilmedi.

Demir cevheri havyarı”

İki milyar ton demir cevheri rezerviyle ve sektördeki en yüksek kalitelerden bazılarıyla (%66 – %68 Fe, bu da premium fiyat bandında), Simandou, Avustralya'nın Pilbara bölgesi ve Brezilya dışında en kolay işletilebilen demir cevheri yataklarından biridir.

Tam üretimde madenin yılda 100 milyon tona kadar ihracat yapması bekleniyor. Simandou, Fortescue Metals (ASX: FMG), Vale (NYSE: VALE) ve BHP (ASX: BHP) arkasından dünyanın en büyük beşinci üreticisi olacaktı.

Gine, önemli maliyetler getirmesine ve komşu Liberya üzerinden limana giden yolun çok daha kısa olmasına rağmen, madeni geliştiren herkesin ülkeyi kapsayan bir demiryolu inşa etmesi gerektiğini söyledi.

Risk istihbaratı şirketi Verisk Maplecroft'ta Kıdemli Afrika Analisti Eric Humphery-Smith, Mart ayında, Gine'nin Simandou'daki tüm faaliyetleri askıya alma kararının, çoğunlukla şirketler ve Gineli yetkililer arasındaki “güç mücadelesini” yansıttığını yazdı.

"Bu geliştiriciler, Gine hükümeti tarihsel olarak fazla direnç göstermediği için yollarını bulmaya alışkın (…) Bunun birkaç aydan fazla sürmesini beklemiyoruz," diye tahmin etti.

Simandou'nun gelişimi Çin için de çok önemli. Ülke, Rio'nun bakır operasyonları başkanı Bold Baatar tarafından "demir cevherinin Rolls Royce'u" olarak tanımlanan projeyi, Avustralya demir cevherine olan bağımlılıktan kurtulmak için bir fırsat olarak görüyor.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...-demir-cevheri-projesini-tekrar-durdurdu-2764
 
Üst