Neler yeni

Emlak yatırımında Kanada’yı seçen primde dünya rekorunu görür

Dünyanın 5 büyük ekonomisi içinde yer alan Kanada 37,5 milyonluk nüfusu ile Dünya’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Kanada, aynı zamanda sunduğu güzel ve avantajlı yaşam standartlarıyla ve gayrimenkulde sağladığı yüksek prim yatırımcıları kendisine çekmeyi başarıyor

RE/MAX Emlak-Gayrimenkul yatırım Danışmanı Özenç Canıtez, Kanada’nın emlak yatırımında dünyada en çok kazandıran ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Kuzey Amerika kıtasının büyük bir kısmını kaplayan ülke yüzölçümü ile Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, popülasyonu düşük olduğu için yabancı yatırımcılar tarafından özellikle son 10 yıldır tercih edilmekte. Yabancılara karşı hoşgörülü davranışıyla örnek bir ülke olan Kanada bütün dünyanın barışçıl olarak tanıdığı bir ülke. Kanada’da Türkler için emlak yatırım yapma imkanı ve şartları çok uygun. Uzun vadeli mortgage olanakları, kira garantisi gibi avantajlarının yanı sıra Kanada’da yatırım yapmak Kanada da oturma ve vatandaşlık yolunu da açabilir” dedi.

WhatsApp Image 2021-09-21 at 12_39_03.jpeg


Kanada’danın Türkler için emlak yatırımı yapma imkanı ve şartları ile çok uygun olduğunu kaydeden Canıtez, “Uzun vadeli mortgage olanakları, kira garantisi gibi avantajlarının yanı sıra orada yatırım yapmak Kanada da oturma ve vatandaşlık yolunu da açabilir. Kanada’da yabancılar konut bedelinin yüzde 65’ine kadar mortgage kredisi alabiliyor. Ödemenin yüzde 35’ini peşin yapıyorlar. Yüzde 1’lerden başlayan faiz oranları, 30 seneye kadar çıkabilen vadeler aylık olarak çok cazip geri ödeme olanakları sağlamaktadır Ayrıca kira garantisi de veriliyor." dedi.

Yatırım yoluyla ‘Daimi Oturma İzni’ ise yapılan yatırıma dayalı olarak bir ülkede daimi olarak oturum elde etme hakkı alınabildiğini belirten Özenç Canıtez sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daimi Oturma İzni genellikle sosyal yardımlar, sağlık hizmetlerine erişim vb. gibi çeşitli haklar ve ayrıcalıklar sağlar. Kanada’da bu ayrıcalıkları sağlayan ülkelerden biri. Kanada’da ve de özellikle Toronto ve çevresinde ev fiyatları Türkiye’ye oranla çok daha yüksek olmasına rağmen yüksek gelir seviyesi ve uygun aylık geri ödeme imkanı sayesinde çok büyük bir kesim oturduğu evin sahibidir. Türkiye’de olduğu gibi Kanada ‘da şehrin büyüklüğüne ve semtine göre fiyat ve kira oranları tabi ki değişmektedir. Bir oran vermek gerekirse ortalama bir evin aylık 2 bin ile 4 bin 500 dolar kira getirisi var. Daire fiyatları 300 bin ile 1 milyon Kanada doları arasında değişiyor. Bu hesapla 10 yılda artışlarla ortalama 400 bin Kanada doları getirisi olduğunu söyleyebiliriz.”

Mutlaka uzman bir emlak danışmanı ile çalışın!

Çalışacağınız emlakçının referanslarına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten RE/MAX Emlak-Gayrimenkul yatırım Danışmanı Özenç Canıtez, “Daha önceden çalıştığı kişiler, firmalar çok önemli. Ev alırken mutlaka o bölgede diğer satılmış evlerin son üç aylık satış fiyatlarını isteyin. Emlakçınız bunu size vermek zorunda. Ev alırken ya da satarken avukatınız tüm yasal işlemleri sizin adınıza gerçekleştirir. Evin kapanışı denilen Türkiye’den farklı bir sistem var ki, bu süreç 2 ay gibi bir sürede gerçekleşir. Tüm kapanış işlemlerini, para nakil işlemlerini sizin adınıza avukat yapar. Avukata evin değeri doğrultusunda, eğer mortgage kullanırsanız 1.500-1.800 dolar arası bir ödeme yaparsınız. İyi bir bölgeden ev almanız yatırım açısından çok önemlidir. Kanada’da ev almak için vatandaşlık zorunluluğu yoktur. Yani, bir turist olarak da Kanada’da konut alma hakkına sahipsiniz. Yabancı yatırıcımlar bankalar tarafından kendilerine sağlanan özel bir mortgage sayesinde bir Kanadalı gibi ayni düşük faiz oranları ile ev satın alabilmektedir. Yabancı yatırımcılar genellikle vergilendirme ve ücretlendirme açısından Kanada vatandaşları ile benzer prosedürlere tabi tutulur. Ancak, bölgeye bağlı olarak farklı vergilendirme prosedürleri bulunabilir.” dedi.

Kanada’ya göç edenler vergi indirimlerinden yararlanıyor!

Toronto’nun da içinde olduğu Golden Horseshoe (Greater Golden Horseshoe Region, Ontario) bölgesinde kalıcı oturma izni olmayan ve Kanada vatandaşı olmayan yatırımcılardan 2017 yılı itibarı ile satın alma işlemi sırasında yüzde 15 vergi (Non-Resident Speculation Tax) kesilmekte. Ancak gerekli şartlar yerine getirildiğinde bu vergiden muaf olmak mümkün. Yeni göçmenler de yine buna benzer şekilde düşük kredi faizleri ile evin bedelinin yaklaşık yüzde 20 peşinat vererek ev sahibi olabilmekte. Tabi tüm bu olanaklardan ve avantajlardan azami faydalanabilmek için Kanada’da lisanslı bir Emlakçı ve Mortgage Broker’i ile görüşmeniz ve en baştan bütün süreci birlikte planlamaya başlamanız çok önemli.

Gayrimenkulden kazanç sağlamak uzun vade de para kazanmanın en güvenli ve risksiz yollarından biri. Kanada da son 10 yıldaki gayrimenkul piyasasındaki hızlı artış, özellikle Ontario eyaletinde, Toronto ve çevresinde gayrimenkul pazarını çok hareketlendirdi. İstatistikler incelendiğinde evlerin aylık bazda bile değer kazandığı görülmekte.

Büyük riskler barındırmayan ekonomi bir avantaj

Kanada’nın sağlam ve büyük ekonomisi büyük riskler barındırmayan bir konumda. Dünyanın 5 büyük ekonomisi içinde yer alan Kanada’da krizler pek yaşanmadığı ve istikrar söz konusu olduğu için 4 mevsim kar etmek mümkündür. Yatırım yapıldığından itibaren değerlenme ile kar başlar. Ayrıca ev sahibi olmak isteyenlere birçok teşvik ve vergi indirimi gibi imkanlar da sunulmakta.

Yatırım yapmak için en avantajlı yollardan birisi de VIP satışlardır. Yani projeden yatırım. VIP satışları 1 günlük satışlardır ve yaklaşık 2-3 yıl sonra bitecek projelerdir. Büyük müteahhitler büyük emlak şirketleriyle anlaşıp 1 günlük satış düzenlerler ve fiyatlar çok uygun olur. Bir günlük satıştan sonra evin değerinde bir anda artış olur. Bu satışları yapacak müteahhittin referansının çok iyi olması gerekir.

Mutlaka sağlar. Yatırımı yaptığınızdan itibaren ev değerlenir ve yapacağınız ödeme önceden planlanmışken ve artmazken kira geliriniz artmaya devam edecektir. Kanada’da her yerde inşaata izin verilmediği için de çok sayıda konut yoktur bu da evlerin kıymetini muhafaza etmesini sağlar.

Uygun ve uzun vadeli mortgage ödemeleri, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmasının getirisi olarak emlak değerlenme oranları ve dolayısıyla uzun vadede yavaş yavaş ödediğiniz evinizin yüksek kira getirisi olması bir yatırımcı için Türkiye’deki yüksek ev fiyatları ve faiz oranları ile karşılaştırınca Kanada oldukça cezbedici.

İlk kez ev satın alan yatırımcılara teşvik fırsatı

Yaklaşık 14 yıldır Kanada yaşayan RE/MAX Emlak-Gayrimenkul yatırım Danışmanı Özenç Canıtez, “Uzun suredir emlak piyasasının içindeyim. Dünyaca bilinen ve güvenilir gayrimenkul firması olan Remax markası altında her türlü gayrimenkul alım-satım işlemlerinde lisanslı ve profesyonel danışman olarak hizmet vermekteyim. Uzman kadro ile birlikte modern ve yenilikçi bakış açım ile Kanada’da yatırım yapmak isteyen ve Kanada’da yaşamak isteyen danışanlarımın bütün ihtiyaçlarına yanıt bulmakta. Gayrimenkul ihtiyaçlarınızın yanında mortgage bankacılık, finansal danışmanlık ,hukuksal işlemler ,noter konularındaki ihtiyaçlarınıza yanıt verebilmek için güvenilir iş ortakları ile çalışmaktayım. Ayrıca “Real Estate Council of Ontario”, “Canadian Real Estate Association”, “Ontario Real Estate Association” ve “Toronto Real Estate Board” üyesiyim.” diye konuştu.

Kaynak :
 
Üst