Neler yeni

Anket: 2015’te AKP’ye oy veren KHK’lıların yüzde 98’i bir daha oy vermeyecek

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağdurlarıyla ilgili yapılan kapsamlı çalışmadan dikkat çeken sonuçlar çıktı. Hukukçuların bir araya gelerek yaptıkları araştırmaya 760 kişi katılırken, ankete cevap verenlerin yüzde 81’ini KHK’lılar, yüzde 19’unu ise KHK’lı yakınları oluşturdu. Önemli soruların yöneltildiği KHK’lıların yüzde 91’i mevcut hükümetin KHK’dan kaynaklanan problemleri gidereceğine inanmıyor. Bu durum ise olası bir seçimde KHK’lıların tercihlerinin AKP olmayacağını gözler önüne seriyor.

Hukukçular Av. Emre Murat, Av. Kutluhan Soylu ve Av. Mesut Can Tarım’ın KHK’lılarla ilgili yaptığı araştırmada, KHK’lıların daha önce hangi partiye oy verdikleri ve geçen süreçte tercihlerinin ne yönde değiştiği ve KHK problemini hangi partinin çözebileceği ile ilgili sorular yöneltildi. Araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar ise KHK’lı ve yakınlarının önümüzdeki seçimlerde önemli ölçüde etkili olacağını da gözler önüne serdi.

YÜZDE 98’İ AKP DIŞINDAKİ PARTİLERE OYUNU VERECEK

Araştırmada, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AKP’yi tercih eden katılımcıların yalnızca 1,8’i tekrar AKP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 98,2’lik kesim ise tercihlerinin farklı olacağını söyledi.

YÜZDE 91’İ AKP’NİN ÇÖZECEĞİNE İNANMIYOR

Öte yandan araştırmada sorulan “Mevcut hükümetin KHK’dan kaynaklanan problemleri giderebileceğine inanıyor musunuz?” şeklindeki soruya ise katılımcıların yüzde 91’i inanmadığını ifade etti. Ayrıca “KHK’dan kaynaklanan problemler sizce hukuken mi, siyaseten mi çözülür?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 83’ü siyaset cevabını verirken, yüzde 11’i ise hukuken çözüleceğini düşündüğünü kaydetti.

KHK’LILARIN SESİ OLAN VEKİLLER

Ankete katılanlara “TBMM’de görev yapan ve KHK’dan kaynaklanan problemlerin giderilmesi ile ilgili çalışmalar yürüten milletvekillerinden en etkili 5 ismi belirtiniz?” sorusuna verilen cevaplarda, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ilk sırada gelirken, ikinci sırada CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, üçüncü sırada DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, dördüncü sırada CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, beşinci sırada ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca geldi. ve beşinci sırada da Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman yer aldı.

KHK’LILAR MANSUR YAVAŞ DEDİ

Ankette katılımcılara Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda hangi isme oy verecekleri de soruldu. Yüzde 54,73’le KHK’lıların Cumhurbaşkanı olarak görmek istedikleri kişi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Yavaş’ı Ali Babacan, Ekrem İmamoğlu ve Selahattin Demirtaş izledi.
 
Üst