Neler yeni

AK Partili Demiröz: Ekonomimiz çok mu kötü beyler, her evde 2-3 telefon var

AK Parti Manisa İl Danışma Meclisi toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mali ve İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz, ekonominin kötü olup olmadığını sordu. "Ekonomimiz çok mu kötü beyler?" diyen Demiröz, enflasyon ve kurun yüksek olduğunu ama kontrol altında tutulduğunu savundu. Demiröz, "Allah aşkına, Türkiye'de son 20 senede her eve bakın ya bir otomobil ya da 2 otomobilimiz var. Her evde 2-3 telefon var" dedi

Demiröz ayrıca, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekonomik kriz nedeniyle "kara kış fonu" kurulması söylemine atıfta bulunarak, "Birileri bize, 'Kara kış fonu kurun' diyor ama biz onu kurmayacağız. Bizim her şeyimiz hazır ama Avrupa kara kışa hazır değil." dedi.


"Ekonomimiz çok mu kötü beyler?"

Türkiye'yi 60 yıldır Avrupa Birliği'ne almayan Avrupa ülkelerini eleştiren Demiröz, "Ekonomimiz çok mu kötü beyler?" diyerek şöyle dedi:

"Kıbrıs Rum Kesimi, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya'dan, Letonya'dan, Estonya'dan da mı kötü. 14 ülkenin toplamından daha güçlü ekonomiye sahip bir ülkeyiz ama bizi almazlar. Niye almadıklarını hepimiz biliyoruz. Bizim kültürümüz ve milletimiz ayrı. Bunu hazmedemedikleri için almıyorlar. Almasınlar. Yunanistan'ı görüyorsunuz. Yalan yanlış bilançolarla Avrupa Birliği'ni dahi aldatmaya kalktı ama affettiler. IMF kanalıyla 150 milyar Euro bağış yaptılar. Yunanistan bilmelidir ki, bu aralar çok horozlanıyor. Cürmü kadar yer yakar. Ne Yunanistan ne de Fransa Avrupa Birliği'ne güvensin. Hiç kimseye güvenmesin, bize de horozlanmasın. Döner bakar arkasında kimseyi bulamaz."

"Enflasyon ve kur yüksek ama hepsi kontrol altında"

Demiröz, şöyle devam etti:

"Bugün Avrupa'da duyuyorsunuz, yakıtın olmadığı, raflarda neler olduğunu. Kış geliyor. Birileri bize, 'Kara kış fonu kurun' diyor ama biz onu kurmayacağız. Bizim her şeyimiz hazır ama Avrupa kara kışa hazır değil. Onlar bize ültimatom vereceklerine önce kendi ekonomileri, kendi geleceklerini düşünsünler. Bizim enflasyondaki yükseklik eyvallah, kurun yüksekliğini görüyoruz ama inanın hepsi kontrol altında. Biraz sabırlı olacağız. Yılbaşına doğru her şey sistemine oturacak. Aylık ihracatımız 20 milyar doları aştı. Bu dövizler yarın ülkemize gelecek. Türkiye'ye gelen dövizle cari açığımızı da kapatacağız. O dövizlerin fazlalığı nedeniyle kur farkları da aşağıya doğru inecek."

"Her evde 2-3 telefon var"

Demiröz sözlerini şöyle tamamladı:

"Gıdada hiçbir eksiğimiz yok. Pahalılık olabilir. Allah aşkına, Türkiye'de son 20 senede her eve bakın ya bir otomobil ya da 2 otomobilimiz var. Her evde 2-3 telefon var. Türkiye'nin doğal gaz gitmeyen ilçesi kalmadı. Elektrik desen yine aynı, Yolları zaten saymıyorum."

Dolar rekorlara doymuyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 21 Ekim’deki beklenmedik faiz indiriminin ardından Türk Lirası, Dolar ve EURO karşısında hızla değer kaybetmişti. Dolar/TL ardı ardına rekorlar kırarken, bugün itibariyle ise 9,6 seviyesinde.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/ak...mu-kotu-beyler-her-evde-2-3-telefon-var-30655
 
Üst