Neler yeni

‘Ücretlerde çok ciddi iyileştirmeler yaptık, büyük Türkiye ufukta…’

Beştepe’de ‘İşçilerle Buluşma’ programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye ilişkin konuşmasında “Büyük ve güçlü Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür” dedi. “İnsanımızın hayat kalitesini ve gelirlerini yükselterek, refah seviyesi artırmak için mücadele ettik” ifadelerini kullanan Erdoğan’ın konuşması özetle şöyle:

‘ÇALIŞANLARIMIZIN GELİR SEVİYESİ…’

“2023 hedeflerimizle Türkiye’yi her alanda olduğu gibi çalışanlarımızın gelir seviyesinde en üst sıralara çıkarmayı planladık. Son yıllarda ardı ardına yaşadığımız darbe, ekonomik saldırılar, salgın musibeti ve afetler sebebiyle biraz gecikmiş olsak da bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız.

Son dönemde sanayi üretiminde, ihracatta, istihdamda ve büyümede hızlı bir yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Turizm başta olmak üzere hizmetler sektöründe hızlı bir toparlanma yaşanıyor. Göstergeler ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor.

‘İŞÇİ ÜCRETLERİNDE ÇOK CİDDİ İYİLEŞTİRMELER YAPTIK’

Tüm bu olumlu gelişmeler sayesinde hem işçilerimizin hem memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkar artışlar yapmaya özellikle kavuşma imkanı sağladık. Geçtiğimiz ay imzalanan Kamu İşçileri Toplu Sözleşme İş sözleşmesiyle 700 bin kamu işçimizin ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Asgari ücret ile 4 bin lira arasında ücret alan işçilerimize seyyanen 500 TL zam yaptık. Tüm işçilerimizin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dEnflasyon yüzde 19, memur ve emekli maaşına yüzde 5+7 zam​

    dTürkiye ekonomisi 40 yıl geriye gitti​

    dBorç, mobing, işsizlik… 8 yılda en az 502 emekçi hayatına son verdi​
‘BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE UFUKTA GÖZÜKMÜŞTÜR’

Sosyal yardımlar ilave tediye ikramiyeleri gibi ödemelerle aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımız maaşlarında yüzde 31’i geçen oranlarda artış yapıldı. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de artışa gittik. Her kesimi gözeten uygulamalar geliştirdik, kapsamlı sosyal destek programlarımızla her vatandaşımızı koruyup kolladık. Bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının faydalanmasını temin etmeyeceksek bunca gayret, mücadeleye, bunca kavgaya ne gerek var. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getireceğiz derken işçisinden, memuruna esnafından emeklisine herkes için söylüyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye silueti ufukta gözükmüştür.”
 
Üst